Jakie metale kolorowe można oddać do skupu?
Obrót surowcami wtórnymi, do których zaliczają się metale kolorowe, ma duże znaczenie dla gospodarki i środowiska. Skup i recykling materiałów jest sposobem na tanie i efektywne pozyskiwanie tych surowców, warto więc wiedzieć, które przedmioty można oddawać do skupu. Jednak czy metale kolorowe nadają się do oddania na skup?
Co to są metale kolorowe i które nadają się na skup?
Metale kolorowe, to wszystkie te metale i ich stopy, które nie zawierają w sobie żelaza, dlatego też czasami nazywane są metalami nieżelaznymi. Mimo tego, że różnią się od siebie właściwościami zastosowaniem, to właśnie przez brak żelaza są odpowiednim materiałem do recyklingowania.
Najpowszechniejszymi metalami kolorowymi, które można oddać do skupu, są:
- żelazo,
- stal,
- aluminium,
- miedź,
- mosiądz,
- brąz,
- cynk,
- ołów.
Poza nimi do oddania do skupu nadają się mniej popularne materiały takie jak złoto, srebro, platyna, tytan, wolfram, bizmut, nikiel i kobalt.
Do skupu można więc oddać każdą rzecz wykonaną z wyżej wymienionych metali kolorowych, będą to więc najczęściej aluminiowe puszki po napojach, aluminiowe żaluzje, miedziane kable, klamki i lampy, a nawet zużyty zlew lub sztućce ze stali nierdzewnej. Uzyskane w ten sposób przedmioty są przetapiane i wykorzystywane ponownie w produkcji.
Opłacalność oddania metali kolorowych do skupu
Możliwość oddania na skup metali kolorowych to jedna rzecz, ale osobną kwestią staje się opłacalność takiej sprzedaży. Powszechnie wydaje się, że nie jest to rzecz przynosząca wielka korzyść, ale biorąc pod uwagę fakt, że można zarobić dodatkowe pieniądze, podczas np. porządków domowych jest opcją wartą zachodu. Przede wszystkim cena za metale kolorowe zależy od konkretnego skupu, dlatego warto udać się do profesjonalnej firmy recyklingowej. Z metali kolorowych najwyższe ceny osiągają te szlachetne, czyli nikiel i wolfram. Jednak nawet powszechne aluminiowe puszki w większej ilości mogą skutecznie podreperować domowy budżet.
Metale kolorowe nie tylko można oddać do skupu, ale wręcz warto to robić ze względów na ochronę środowiska. Metale kolorowe mogą być szkodliwe dla otoczenia, a przecież z powodzeniem mogą zostać recyklingowane z korzyścią dla portfela.